10فرمان براي فرار از حساسيت به لوازم آرايشي
حساسيت به مواد آرايشي و بهداشتي يكي از رايج ترين آسيب هايي است كه همواره پوست صورت و بدن افراد را تهديد مي كند و در معرض انواع بيماري ها قرار ميدهد براي پيشگيري از بروز اين آسيب ها راه حل هاي ساده اي وجود دارد كه توجه شما خوانندگان عزيز را به آن جلب مي نماييم:

1) در قوطي ها را ببنديد
پس از استفاده از لوازم آرايش خود، در قوطي هاي آن را محكم ببنديد هيچ وقت كرم پودر يا پنكيك و سايه چشم خود را با درهاي باز روي ميز آرايش رها نكنيد.

2) دست هايتان را بشوريد: بيش از آرايش كردن دست هاي خود را با آب وصابون خوب بشوييد پاكيزه بودن دست ها ميكروب كمتري را به پوست صورت شما مي رساند .

3) قرض ندهيد: لوازم آرايش، يك وسيله كاملا شخصي است مانند مسواك و شانه بنابراين لوازم آرايش خود را به كسي قرض ندهيد استفاده از ريمل و سايه چشم و حتي كرم پودر مشترك ممكن است موجب حساسيت پوستي شود.

4) آرايش كردن ممنوع: اگر شما به سايه چشم ، ريمل و يا هر ماده آرايشي ديگر حساسيت داريد آن را كنار بگذاريد تا برطرف شدن كامل علايم حساسيت مواد آرايشي ديگري را نيز استفاده نكنيد.

5) قديمي ها را كنار بگذاريد: نيم نگاهي به لوازم آرايش قديمي خود بيندازيد آن هايي را كه به مرور زمان كهنه شده و تغيير رنگ داده اند و تاريخ مصرفشان گذشته است كنار بگذاريد.

6) بدون بوها را مصرف كنيد: بهتر است لوازم آرايشي را مصرف كنيد كه بدون بو باشد لوازم آرايشي كه داراي عطر و اسانس هستند اغلب موجب حساسيت هاي پوستي مي شوند.

7) گاهي به چشم هاي خود نگاه كنيد: اگر چشمان شما قرمز شده است از سايه چشم استفاده نكنيد چون اين مواد آرايشي حساسيت چشم و پلك شما را تشديد مي كنند.

8) دور از آفتاب نگه داريد: بهتر است لوازم و مواد آرايشي خود را دور از تابش نور خورشيد نگه داريد بنابراين اگر روي ميز آرايش شما افتاب مي افتد لوازم و مواد آرايشي خود را از روي آن جمع كنيد اشعه آفتاب موجب تغيير شميايي مواد آرايشي شده و ممكن است شما به اين مواد جديد حساسيت نشان دهيد.

9) اسپري ها را دور ازحرارت نگه داريد: قوطي هاي اسپري هاي مو، اسپري هاي بدن و حتي عطرها را دور از تابش آفتاب ، شوفاژ و يا ساير منابع حرارت قرار دهيد حرارت مي تواند موجب انفجار اين قوطي ها شود و در عين حال با تغيير مواد شيميايي اين محصولات حساسيت زا مي شوند.

10) به برچسب وزارت بهداشت دقت كنيد: مدير كل نظارت بر مواد غذايي و آرايشي وزارت بهداشت اعلام كرده است كه براي ورود هر ماده آرايشي بهداشتي به كشور ثبت شركت توليد كننده خارجي و ثبت وزارت بهداشت الزامي است بنابراين هنگام خريد اين محصولات به برچسب مجوز بهداشتي واردات اين كالاها توجه كنيد شما مي توانيد اين برچسب ها را به رنگ سفيد و با نوشته هاي فارسي مشكي رنگ پشت محصولات آرايشي با مجوز وزارت بهداشت پيدا كنيد.